Gizemli Olaylar ve Gizemli Hikayeler

Yaşanmış sıra dışı hikayeleriniz paylaşılmaktadır.

ata Sporumuz :)
 kepçe izlemek
Site İçi Arama Yapın
Language

 English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese SimplifiedVATAN SAĞOLSUN

Şehitim Sen Rahat Uyu

Üyelik Girişi
Gizemli Hikayeler
Site Haritası
Bir Ufo Gördüm Sanki

 Ufo

Bir ufo gördüm sanki diyen Kayserili vatandaşımız hemen fotoğrafını çekmiş. Her ne kadar ne olduğu tam anlaşılamamış olsada bu resimdeki görüntüler gerçektir.

Hürriyet

Mevlana Hikayeleri

Biz bu yazımızda Mevlana hz. ile Şems hz. arasında geçen kulaktan kulağa gelen hikayeleri sizinle paylaşacağız. 

şemsi tebrizi konya’ya geliyor. mevlana’yı soruyor, hakkında araştırma yapıyor. alim bir adam olduğunu, birçok talebeye ders okuttuğunu öğreniyor. uryan ve kalender dervişleri sevmediğini de öğreniyor. sonrada kalender kıyafetle          ( üstü başı yırtık, açık saçık, kirli ve perişan bir halde) mevlana’nın yolunu bekliyor. 


Şemsi tebrizi konakladığı hanın kapısına perişan bir halde oturmuş geleni, geçeni izlerken, birde bakıyor ki yanında talebeleri ile bir at üstünde mevlana geçiyor, şems hemen yerinden fırlıyor, Mevlana’nın atının yularını tutuyor, garip bir heybetle yüzüne bakıp; “ey molla’i rum peygamberimiz hz. muhammed mi büyüktür, bayezidi bistami mi büyüktür?” diyor. Mevlana bu saçma soruya çok ciddi olarak cevap veriyor ve “ bunda şüphe edecek şey mi var? tabiî ki hazreti muhammed bir peygamberdir, bayezit ise onun ümmetidir” diyor. şemsi tebrizi, “ öyle ise hz. muhammed neden “ma arafnake hakka marifetike” buyuruyor da, bayezidi bistami: “sübhani ma azeme şani” diyor, diye soruyor.

Mevlana cevap olarak: Resulü ekrem efendimizin kalbi ve dimağı çok geniştir, ne kadar tecelliyati ilahi zuhur etse tahammül edebilir, daha ziyadeleşmesini isteyebilir ve “ma arafnake hakka marifetike” (allah’ı hakkiyle bilemedim) der. bayezidi bistami’ nin ise kalbi ve dimağı küçüktür.

Az bir tecelliyat karşısın da kendini kaybeder de, “sübhani ma azama şani” (kendimi tesbih ederim benim şanım ne büyüktür) der. mevlana’yı seviyesiz bir soru ile şaşırtan şemsi tebrizi, mevlana’nın bu cevabı karşısında olağan üstü bir tepki gösterir ve “allah” diye nara atıp bayılır düşer. Bu hale mevlana da kayıtsız kalmaz, oda atından aşağı iner ve “allah” diye oda bağırıp yere düşer, bu halde bir saat yerde kalırlar. oradaki halk birbirine girer, bir kıyamettir kopar.

Daha sonra ikiside ayılırlar. Ve Mevlana Şems hazretlerini. Dergahına davet eder üstünü başını değiştirirler. Şems orada püri pak olur. Mevlana hz. Bu garip adamadan çok hoşlanmıştır. Sohbeti onu çok etkilemektedir. Nitekim bu dostluk arasında yukarıdada bahsettiğimiz üzere mucizeler meydana gelmiştir.

Mevlana hz. bir gün babasından yadiğar el yazması kitapları okurken, Şems çıkagelir. Ya Mevlana ne okuyorsun öyle der Mevlana Şemse bakarak sen anlamassın der. Bunun üzerine Şems el yazması kitapları alır ve sebile atar Mevlana hz. kendine kaybetmek üzeredir. Çünkü el yazması kitabın mürekkebi suda hemen dağılacaktır. Şems kitapları sudan çıkartarak Mevlanaya verir Mevlana kitabın içini açtığında kupkuru olduğunu görür ve Şemse sorar bunu nasıl yaptın. Şems: Sen anlamassın diyerek yanıt verir. Ve Mevlana hz. bu adama daha çok kendini yakın hisseder.

Şems hz. anlamayan halk onu çekiştirir. Çünkü onun sözleri incitici ve kırıcıdır. Doğruyu dosdoğru söyler.

Mevlana hz. bir gün dervişleri ile pazarda dolaşırken bir köpek görür yavrulanı emzirmektedir. Ve derki bakın dervişlerim nasılda bize benzemektedir. Der.

Bunun üzerine dervişler. Haşa olurmu efendim demeye kalmadan Mevlana hz. Bakın şu anneye kemiği nasılda dişleriyle toz haline getirip yavrularını besliyor. Eğer bu anne olmasaydı zavalı yavrucaklar dişleriyle kemiği ısırmaya çalışacakalr ve dişlerini kırıp açlıktan öleceklerdir. İşte sizde Şemsin e sert sözlerine bakmayın. Benim o sözlerden size süt haline getirişime bakın.

Diyerek oradan giderler.


Yorumlar - Yorum Yaz
Banner Reklamlar

Öğrencilerin Dikkatine

Üniversite sınavı sonucunda İstanbul'a gelen öğrenciler için ikinci el eşya adresi önermek istedik. Kaliteli ürünlerin uygun fiyata sunulduğu ve satmış oldukları tüm ikinci el eşyalara üç ay garanti veren firma öğrenci kelimesini duyduğu anda hertürlü kolaylığı sağlamaktadır. ikinci el eşya alanlar arasında sektörün en uzun soluklu firması olan günay ikinci el öncelikle müşteri menuniyeti istemektedir. Sizde 2.el eşya almak veya satmak için günay ikinci eli arayabilirsiniz. 

www.ikincielesyaalanyer.com

 http://www.ikincielesyaalanyer.com

Uzaylılar Gerçekmi

 uzaylılar var mı

Uzaylılar var mı ? yok mu ? Biz bunu düşünürken Sözde Uzaylılar,uzaydan veya farklı bir yerden bizi izleyip ne kadar da gülüyorlardır. Çünkü adamlar ışık hızında gemiler le geliyorlar. Ve hızla yok oluyorlar. Biz hala onları bulmaya çalışalım adamlar son teknolojiyi kullanıyorlar. Tabi eğer varsalar

Başları Dönmüyormu?

semazen

Siz hiç sema gösterisi izlediniz mi bilmiyorum ama ben bu konuya çok merak saldım. Ve Konya'da öğrencilik hayatım boyunca en az 50 sefer gittim izledim. En sonunda semazen biri ile sohbet ettim ve merak ettiklerimi sordum.

Onlar bu işi para kazanmaktan öte Allah aşkı için yaptıklarından her dönüşte onlar Çarkediş diyorlar. Allah diyerek kendilerinden geçiyorlarmış. Kollarını ilk açtıklarında lale gibi oluyorlar. Ebced hesabına göre Allahı eller ve vucud zikretmiş oluyor. Durum böyle olunca ne baş dönmesi kalıyor. Nede Dünya

Cuma Namazları

 cuma namazları

Cuma Namazları eskiden sadece büyük camilerde kılınırmış. Bu sebeple bir çok camide hutbe yokmuş. Çünkü insanlar vakit namazlarını küçük camilerde kıldıkları için Cuma günleri tüm ahali bir araya gelerek büyük camilerde namaz kılarlarmış böylelikle bir haftadır görüşemeyen insanlar birbirlerini görürlermiş. Cumanız Mübarek Olsun